Print  

Uddannelsesudvalg - erhvervsuddannelser og efteruddannelser

Fælles kompetencebeskrivelser på Brolægger og struktør: 
Anlægsarbejder.

Brolægger og struktør
Vakant 3F
Lars Andersen 3F
Tonny Mikkelsen 3F
Anton Christiansen 3F
Niels Holm Rasmussen 3F
Peter Nyby Christensen Dansk Byggeri
Per Bjerregaard Jepsen    Dansk Byggeri
Allan Nielsen Dansk Byggeri
Christian Egemose Dansk Byggeri
Gert Johnsen Dansk Byggeri
Rasmus Jørgensen Elevrepræsentant
Jan Hougaard Jensen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Jan Würtz Knudsen Dansk Byggeri
Bygningsmaler
Jakob Juhl Madsen Danske Malermestre
Ole Stig Danske Malermestre
Mogens Thorup Sørensen Malerforbundet
Thomas Isaksen Malerforbundet
Jan Hougaard Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Minna Uhrenholdt Underviser, AARHUS TECH
Detailslagter
Kai Nygaard Hansen NNF-Slagtergruppen
Flemming Hansen NNF-Slagtergruppen
Thomas Bræmer-Jensen Danske Slagtermestre
Torben Nedergaard Danske Slagtermestre
Inger Petersen Uddannelseschef, AARHUS TECH
Henrik Hjarsbæk Underviser, AARHUS TECH
Ejendomsservice
Kim Lassen 3F
Michael Andersen Boligkontoret 
Vakant Elevrepræsentant
Vakant Forbundet af Tjenestemænd
John Nielsen Ejendomsfunk. Fagforening
Bjarne Hansen AAB
Ove Mikkelsen FOA
Finn Nathan Aarhus Kommune 
Inge Dolmer Uddannelseschef, AARHUS TECH
Jacob Ø. Hansen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Lars Bøvre Underviser, AARHUS TECH
Sarah Barbagallo Nielsen Elevrepræsentant
Peter R. Kithler 3F
Line Ø. Tranholm Konsulent, AARHUS TECH
Dorte Werner Konsulent, AARHUS TECH

Fælles kompetencebeskrivelser på Ejendomsservice:
AMU, ejendomsservice.

El-faget
Jesper E. Jensen Dansk El-forbund
Lars Meldgaard Dansk El-forbund
Kresten Sørensen Tekniq
Martin Schøler Rosborg Tekniq
Anne Sophie Flørnæss Tekniq
Niels Rath Jacobsen Learnmark, Horsens
Lars Hald Holmsgaard Silkeborg Tekniske Skole
Jacob Wendelin Lauridsen Silkeborg Tekniske Skole
Morten Ahrendt Elevrepræsentant
Rikke Holgersen Feld Uddannelseschef, AARHUS TECH
Klaus Dyrmose Underviser, AARHUS TECH
Peter N. Kristensen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Jørgen H. Brodersen Dansk El-forbund
Kresten Sørensen Tekniq
Søren Leig Olsen EVU
Frisør
Anne Marie Lauritzen Danmarks Frisørmesterforening
Dagny Truelsen Danmarks Frisørmesterforening
Anette Damgaard Danmarks Frisørmesterforening
Kaj Andersen Danmarks Frisørmesterforening
Rikke Rasmussen Dansk Frisør & Kosmetiker Forbund
Heidi Skovbølling Holm Dansk Frisør & Kosmetiker Forbund
Inger Petersen Uddannelseschef, AARHUS TECH
Dorthe Kløve Underviser, AARHUS TECH
Gastronomuddannelsen
Charlotte Stadsholt Sørensen 3F
Ryan Buch 3F
Ture Lyhne Horesta
Morten Vindelbo  Radisson Blu Scandinavia Hotel
Inger Petersen Uddannelseschef, AARHUS TECH
Bjarne Holm Sørensen Uddannelsesleder, AARHUS TECH

Fælles kompetencebeskrivelser på køkkenuddannelserne:
AMU, madfremstilling, restaurant, kantine og catering.

Transport og logistik
Poul Sloth Mortensen Dansk Industri
Ole Munk Dansk Industri
Kurt Rinhack Dansk transport og logistik
Claus Nielsen Dansk Erhverv
Peter Jepsen Dansk Industri
Ole Thorup 3F
Michael Sørensen 3F
Christian Sørensen 3F
Kim Jørgensen 3F
Dorte Weis 3F
Peter Bæk 3F
Jesper Pedersen 3F
Lars Helmer Jensen 3F
Morten Øhlensschlæger Papsø Underviser, AARHUS TECH
Morten Brendstrup Uddannelseschef, AARHUS TECH

Fælles kompetencebeskrivelser for transporterhvervene, inkl. intern transport/lager:
AMU, Transporterhvervene

Fælles kompetencebeskrivelser på Industriteknik:
AMU, maskin- og værktøjsområdet 

Mediegrafiker
Klaus Krogh Grafisk Arbejdsgiverforening
Jens Erik Bæk Grafisk Arbejdsgiverforening
Birte Randeris HK Østjylland
Marie Prokopek Elevrepræsentant
Sune Engelund Selvsupplering
Inge Dolmer Uddannelseschef, AARHUS TECH
Rasmus Nygaard Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Kirsten Holst Nielsen-Man Underviser, AARHUS TECH
Personvognsmekaniker
Vakant Dansk Industri
Morten Lisbjerg Dansk Industri
Bo Lund Holgaard Dansk Industri
Jørgen Nielsen

Dansk Metal Aarhus

Vakant

Dansk Metal Aarhus

Carsten Tholstrup Dansk Metal Aarhus
Rikke Holgersen Feld Uddannelseschef, AARHUS TECH
Peter Nørgaard Kristensen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Ole Mikkelsen Underviser, AARHUS TECH
Henrik Thomsen  Dansk Industri
André Nielsen Dansk Metal     
Murer
Jan Carlsen 3F, Transport, Logistik og Byg
Morten Rasmussen 3F, Transport, Logistik og Byg
David Harritz Dansk Byggeri
Peter Pries Nielsen Dansk Byggeri
Jan Hougaard Jensen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Carsten F.R. Jensen Underviser, AARHUS TECH
Persontransport
Lars Helmer Jensen 3F
Kim Nielsen Dansk Industri
Jochen Diekmann Dansk Industri
Roar Vad

3F

Frank Nielsen

3F

Bjarne F. Larsen KL
Bente Mikkelsen

FOA

Briann Koust Enevoldsen

Underviser, AARHUS TECH

Morten Brendstrup Uddannelseschef, AARHUS TECH

Fælles kompetencebeskrivelser for Persontransport/Taxi:
AMU, personbefordring med bybus og rutebil

Serviceassistent
Lone Skov Hansen 3F
Jørn Wulff 3F
Lene Jessen FOA
Hanne Suhr FOA
Bjarne Bernhard Laursen DI
Birthe Mikkelsen Region Midtjylland
Betina Frederiksen Elevrepræsentant
Inge Dolmer Uddannelseschef, AARHUS TECH
Jacob Ø. Hansen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Dorte Werner Konsulent, AARHUS TECH
Yvonne Grønbech Nielsen Underviser, AARHUS TECH

Fælles kompetence beskrivelser på Serviceassistent:
AMU, rengøringsservice
AMU, patientrelateret service på sygehuse

Smede og industriteknik
Torben Gadegaard Dansk Metal
Finn Sørensen DS Håndværk og Industri
Johnny Seier Nielsen Dansk Metal
Peter Norup Dansk Industri
Jens Peter Jensen DS Håndværk og Industri
Palle Langkjær Dansk Metal
Hans Chr. Lund Dansk Metal
Alex Berthelsen  Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Brian Hansen Underviser, AARHUS TECH
Svend Erik Hansen Underviser, AARHUS TECH
Kenneth S. Wolff Uddannelseschef, AaRHUS TECH

Fælles kompetencebeskrivelser på Smedeområdet:
AMU, svejsning og termisk skæring i metal

Elektronik, it/datateknik
Rikke Bentzen Dansk Industri
Lis Henriksen Dansk Industri
Jacob Hertz Dansk Metal
Grethe Rosvall Aarhus TECH
Jane Vallentin Jensen AARHUS TECH
Rikke Holgersen Feld Uddannelseschef, AARHUS TECH
Steen A. Nielsen Dansk Metal
Rasmus Ladefoged Wolffram Underviser, AARHUS TECH
Morten Møller Jensen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Teater-, udstillings- og eventtekniker
Erik Ib Jørgensen Teknisk Landsforbund
Kresten Bak Østergaard Teknisk Landsforbund
Lars Fogh Teatrenes Interesseorganisation
Lars Sennels Danske Teatres Fællesorganisation
Vakant Danske Teatres Fællesorganisatio
Søren La Cour Teaternes Interesseorganisation
Ditte Berg Christensen 3F
Vakant 3F
Vakant Elevrepræsentant
Vakant Underviser, AARHUS TECH
Inge Dolmer Uddannelseschef, AARHUS TECH
Rasmus Nygaard Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Teknisk designer
Dorthe Hindborg Teknisk Landsforbund
Henriette Gregersen Teknisk Landsforbund
Hanne Langhoff Teknisk Landsforbund
Helle Lehmann Staun Dansk Industri
Inge Dolmer Uddannelseschef, AARHUS TECH
Rasmus Nygaard Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Karl Henrik Gejl Underviser, AARHUS TECH

Fælles kompetencebeskrivelser på Teknsik designer:
AMU, teknisk dokumentation i industriel produktion

Træfagene
Daniel Jønke Dansk Byggeri
Simon Schøler Steffensen Dansk Byggeri
Carsten F. Rasmussen Forbundet Træ- Industri- Byg
Martin Nedergaard Forbundet Træ- Industri- Byg
Thor Hofman Nyholm Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Vagt og sikkerhed
Niels Mørch Mogensen FOA
Susanne Poulsen Thisted Dansk Industri
Mads Gai Svendsen Dansk Industri
Jimmi Rundberg Dansk Funktionærforbund
Michael Nielsen Vagt- og Sikkerhedsfunkt.
Landssammenslutning 
Torben Kramer      TR, Securitas                           
Inge Dolmer Uddannelseschef, AARHUS TECH
Jacob Ø. Hansen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Dorte Werner Underviser, AARHUS TECH
Jes Mouritzen Underviser, AARHUS TECH

 

Fælles kompetencebeskrivelser på Vagt og sikkerhed:
AMU, vagtservice

VVS
Hans Hovmand-Olsen Blik- og Rørarbejderforbundet
Thomas Christensen Blik- og Rørarbejderforbundet
Erling Petersen Blik- og Rørarbejderforbundet
Brian Ebling Tekniq
Flemming Kristiansen Tekniq
Ken Skovby Tekniq
Jesper Willis Elevrepræsentant
Axel Berthelsen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Aksel Lykke Underviser, AARHUS TECH

Fælles kompetencebeksrivelser på:
AMU, affaldsdeponering 
AMU, spildevandsbehandling 
AMU, boringer på land og jordbundsundersøgelser 

Inden for de forskellige brancer samarbejder de godkendte skoler om udlægningen af mål (kurser).

AARHUS TECH

Vi bruger cookies på aarhustech.dk
På aarhustech.dk benytter vi cookies til at give dig en god oplevelse og for at kunne udarbejde statistik over brugen af vores website.
Læs vores cookie-politik.

Ok