Print  

Uddannelsesudvalg - erhvervsuddannelser og efteruddannelser

Fælles kompetencebeskrivelser på Brolægger og struktør: 
Anlægsarbejder.

Struktør
Christian Egemose NCC Danmark A/S
Lars Peter Andersen 3F
Tonny Mikkelsen 3F
Allan Nielsen  Per Aarsleff A/S
Nikolaj Bech A. Enggaard A/S
Peter Nyby Christensen Danjord A/S
Niels Holm Rasmussen VAM A/S
Per Bjerregaard Jepsen    Dansk Byggeri 
Gert Johnsen Murerfirma Rasmus Jakobsen A/S
Anton Christiansen Fælles fagligt udvalg
Vakant Elevrepræsentant
Jan Hougaard Jensen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Kent Thorlund Jepsen Underviser, AARHUS TECH
Bygningsmaler
Jesper Hammer Bloch      Malerfirma Jesper Bloch ApS
Ole Stig Contrast Malerfirma
Jacob Juhl Madsen Malernes fagforening
Thomas Isaksen Malernes fagforening
Jan Hougaard Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Minna Uhrenholdt Underviser, AARHUS TECH
Gourmetslagter
Dagný Björk Örlygsdóttir NNF-Slagtergruppen
Finn Grosen Madsen NNF-Slagtergruppen
Thomas Bræmer-Jensen Dansk Erhverv
Torben Nedergaard Danske Slagtermestre
Inger Petersen Uddannelseschef, AARHUS TECH
Henrik Hjarsbæk Underviser, AARHUS TECH
Ejendomsservice
Dennis Zarp Laursen

Ejendomsfunk. Fagforforening

Ib B. Andersen BL
Bjarne Hansen BL
Bente Mikkelsen FOA
Peter R. Kithler 3F
Margit Bannebjerg Williams Aarhus Kommune 
Jesper Michelsen Elevrepræsentant
Lone Withen Petersen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Inge Dolmer Uddannelseschef, AARHUS TECH
Mia Rosted Sørensen Konsulent, AARHUS TECH
Dorte Werner Konsulent, AARHUS TECH

Fælles kompetencebeskrivelser på Ejendomsservice:
AMU, ejendomsservice.

El-faget
Jesper E. Jensen Dansk El-forbund
Vakant Dansk El-forbund
Jørgen H. Brodersen Dansk El-forbund
Martin Rosborg Tekniq
Kresten Sørensen Tekniq
Anne Sophie Flørnæss Tekniq
Niels Rath Jacobsen Learnmark, Horsens
Jimmi Ettrrup College 360
Jeanette Strøjer College 360
Jacob Siegfredsen Elevrepræsentant
Rikke Holgersen Feld Uddannelseschef, AARHUS TECH
Klaus Dyrmose Underviser, AARHUS TECH
Peter N. Kristensen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Charlotte Aabling Konsulent, AARHUS TECH
Morten Cassander EVU
Frisør
Julie Rosenbæk Jacobsen DOFK
Christina Kloch DOFK
Anette Damgaard DOFK
Birthe Kjær McDonald DOFK
Rikke Rasmussen Dansk Frisør & Kosmetiker Forbund
Heidi Skovbølling Holm Dansk Frisør & Kosmetiker Forbund
Inger Petersen Uddannelseschef, AARHUS TECH
Dorthe Kløve Underviser, AARHUS TECH
Gastronomuddannelsen
Charlotte Stadsholt Sørensen 3F
Ryan Buch 3F
Morten Vindelbo Horesta
Vakant Horesta
Inger Petersen Uddannelseschef, AARHUS TECH
Bjarne Holm Sørensen Uddannelsesleder, AARHUS TECH

Fælles kompetencebeskrivelser på køkkenuddannelserne:
AMU, madfremstilling, restaurant, kantine og catering.

Transport og logistik
Poul Sloth Mortensen Dansk Industri
Ole Munk Dansk Industri
Kurt Rinhack Dansk transport og logistik
Claus Nielsen Dansk Erhverv
Peter Jepsen Dansk Industri
Ole Thorup 3F
Michael Sørensen 3F
Christian Sørensen 3F
Kim Jørgensen 3F
Dorte Weis 3F
Peter Bæk 3F
Jesper Pedersen 3F
Lars Helmer Jensen 3F
Morten Øhlensschlæger Papsø Underviser, AARHUS TECH
Brian Caspersen Uddannelseschef, AARHUS TECH

Fælles kompetencebeskrivelser for transporterhvervene, inkl. intern transport/lager:
AMU, Transporterhvervene

Fælles kompetencebeskrivelser på Industriteknik:
AMU, maskin- og værktøjsområdet 

Mediegrafiker
Klaus Krogh Grakom
Jens Erik Bæk Grakom
Thomas Kallmoes HK Østjylland
Birte Randeris HK Østjylland
Peter Heide Madsen Elevrepræsentant
Sune Engelund Selvsupplering
Inge Dolmer Uddannelseschef, AARHUS TECH
Rasmus Nygaard Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Minna Vingaard Underviser, AARHUS TECH
Personvognsmekaniker
Morten Lisbjerg Dansk Industri
Henrik Thomsen  Dansk Industri
André Nielsen Dansk Metal Aarhus
Jørgen Nielsen

Dansk Metal Aarhus

Rikke Holgersen Feld Uddannelseschef, AARHUS TECH
Peter Nørgaard Kristensen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Ole Mikkelsen Underviser, AARHUS TECH
Grethe Rosvall Konsulent, AARHUS TECH
Murer
Jan Carlsen 3F
Morten Rasmussen 3F
Åge Jacobsen Åge Jacobsen, Aarhus Aps
Peter Nielsen  
Jan Hougaard Jensen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Carsten F.R. Jensen Underviser, AARHUS TECH
Persontransport
Lars Helmer Jensen 3F
Kim Nielsen Dansk Industri
Jochen Diekmann Dansk Industri
Roar Vad

3F

Frank Nielsen

3F

Bjarne F. Larsen KL
Jochen Diekmann PP busser
Bente Mikkelsen

FOA

Niels R. Gylling

Underviser, AARHUS TECH

Brian Caspersen Uddannelsesleder, AARHUS TECH

Fælles kompetencebeskrivelser for Persontransport/Taxi:
AMU, personbefordring med bybus og rutebil

Serviceassistent
Lone Skov Hansen 3F Aarhus
Jørn Wulff 3F Silkeborg
Ulla Warming FOA Aarhus
Hanne Suhr FOA Horsens
Vakant Elevrepræsentant
Inge Dolmer Uddannelseschef, AARHUS TECH
Lone Withen Petersen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Dorte Werner Konsulent, AARHUS TECH
Yvonne Grønbech Nielsen Underviser, AARHUS TECH
Mia Rohsted Sørensen Konsulent, AARHUS TECH
Martha Rygaard Sørensen Privat
Vakant Kommunen
Ulla Gottlieb Kirkegård Regionen
Marianne Wolf Regionen

Fælles kompetence beskrivelser på Serviceassistent:
AMU, rengøringsservice
AMU, patientrelateret service på sygehuse

Smede og industriteknik
Torben Gadegaard Dansk Metal
Finn Sørensen Finn Sørensen ApS
Johnny Nielsen Danfoss 
Peter Norup Lego
Jens Peter Jensen Henning V. Jensen Elsted ApS
Palle Langkjær Dansk Metal
Hans Chr. Lund Dansk Metal
Kim Bryld AVK Danmark
Kenneth Sjøberg Wolff Uddannelseschef, AARHUS TECH
Poul-Erich Rothkegel Underviser, AARHUS TECH
Brian Trodsøe Hansen Underviser, AARHUS TECH
Helle Hyldahl Vestergaard Konsulent, AARHUS TECH

Fælles kompetencebeskrivelser på Smedeområdet:
AMU, svejsning og termisk skæring i metal

Elektronik, it/datateknik
Rikke Bentzen Dansk Industri
Lis Henriksen Dansk Industri
Jacob Hertz Dansk Metal
Steen A. Nielsen Dansk Metal
Rikke Holgersen Feld Uddannelseschef, AARHUS TECH
Grethe Rosvall Konsulent, AARHUS TECH
Rasmus Ladefoged Wolffram Underviser, AARHUS TECH
Morten Møller Jensen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Teater-, udstillings- og eventtekniker
Erik Ib Jørgensen Teknisk Landsforbund
Kresten Bak Østergaard Teknisk Landsforbund
Lars Fog Teatrenes Interesseorganisation
Lars Sennels TIO
Søren La Cour TIO
Ditte Berg Christensen HK
Vakant Elevrepræsentant
Vakant Underviser, AARHUS TECH
Inge Dolmer Uddannelseschef, AARHUS TECH
Rasmus Nygaard Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Teknisk designer
Dorthe Hindborg Teknisk Landsforbund
Henriette Gregersen Teknisk Landsforbund
Alex M. Søndergaard Elevrepræsentant
Inge Dolmer Uddannelseschef, AARHUS TECH
Rasmus Nygaard Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Karl Henrik Gejl Underviser, AARHUS TECH

Fælles kompetencebeskrivelser på Teknsik designer:
AMU, teknisk dokumentation i industriel produktion

Træfagene
Thomas Kjær Rasmussen  Trige Tømrer- og Snedkerforretning ApS
Daniel Jønke BYTØMREREN A/S
Carsten Fich Rasmussen 3F
Martin Nedergaard 3F
Thor Hofman Nyholm Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Jimmi Benn Jørgensen Underviser, AARHUS TECH
Casper Götke Rasmussen Elevrepræsentant, AARHUS TECH
Vagt og sikkerhed
Jan Kjærsgaard FOA
Morten Aaquist Christensen DI
Susanne Poulsen Thisted DI
Jimmy Rundberg Vagt- og Sikkerhedsfunkt.
Landssammenslutning 
Michael Nielsen Vagt- og Sikkerhedsfunkt.
Landssammenslutning 
Torben Kramer      TR                         
Inge Dolmer Uddannelseschef, AARHUS TECH
Lone Withen Petersen Uddannelsesleder, AARHUS TECH
Dorte Werner Underviser, AARHUS TECH
Jes Mouritzen Underviser, AARHUS TECH
Mia Rohsted Sørensen Konsulent, AARHUS TECH
Vakant Kommunen
Vakant Elevrepræsentant

 

Fælles kompetencebeskrivelser på Vagt og sikkerhed:
AMU, vagtservice

VVS
Hans Hovmand Olsen Blik- og Rørarbejderforbundet
Thomas Christensen Blik- og Rørarbejderforbundet
Lene Gonnesen  EVU
Erling Petersen Blik- og Rørarbejderforbundet
Brian Ebling Eblings Blikkenslager-Forretning
Flemming Kristiansen Knud K. Kristiansen VVS A/S
Jacob Joseph Mølbach Bismuth Learnmark
Poul Horsholm Therkildsen Learnmark
Jesper Willis C. F. Andersen & Søn VVS A/S
Johannes Simonsen Tradium
Vakant Elevrepræsentant
Kenneth Sjøberg Wolff Uddannelseschef, AARHUS TECH
Aksel Lykke Underviser, AARHUS TECH
Helle Hyldahl Vestergaard Konsulent, AARHUS TECH

 

Ernæringsassistent 
Dorthe Kloppenborg Aarhus Kommune
Karen Poulsen         Region Midt
Jette Nielsen Kost og ernæringsforbundet
Dorthe Thomsen Fisker           Kost og ernæringsforbundet
Lene Kjærgaard      AARHUS TECH
Linda Schmidt  AARHUS TECH
Inger Petersen  AARHUS TECH

Fælles kompetencebeksrivelser på:
AMU, affaldsdeponering 
AMU, spildevandsbehandling 
AMU, boringer på land og jordbundsundersøgelser 

Inden for de forskellige brancer samarbejder de godkendte skoler om udlægningen af mål (kurser).

AARHUS TECH

 

Finn Grosen Madsen

Vi bruger cookies på aarhustech.dk
På aarhustech.dk benytter vi cookies til at give dig en god oplevelse og for at kunne udarbejde statistik over brugen af vores website.
Læs vores cookie-politik.

Ok